Назад до каталогу статей
Дайджест

Закупівля електроенергії: ліцензії, видані НКРЕКП, договірна модель і т.д.

05 Грудня 2018

Закупівля електроенергії: головне з роз'яснень НКРЕКП. Ліцензії, видані НКРЕКП. Договірна модель на ринку. Обрання найвигіднішої пропозиції постачальника

ЗАКУПІВЛЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ: ГОЛОВНЕ З РОЗ’ЯСНЕНЬ НКРЕКП

У зв’язку з новими правилами на ринку електроенергії, НКРЕКП надає деякі роз’яснення щодо цього. У статті систематизували головні акценти з роз’яснень органу та надали посилання на першоджерела

Ліцензії, видані НКРЕКП

Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»  суб’єкти господарювання, які на сьогодні одночасно провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, мають до 11.12.2018 здійснити відокремлення діяльності з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності обленерго, зокрема, шляхом створення електропостачальника. 

Ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню.

 НКРЕКП розпочала видачу нових ліцензій на право провадження діяльності з розподілу електричної енергії відповідним суб’єктам господарювання. Відповідні рішення передбачають:

 1. видачу ліцензії на право провадження діяльності з розподілу електричної енергії відповідному суб’єкту господарювання, яка набирає чинності з 01.01.2019;

 2. анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом відповідного суб’єкта господарювання з 01.01.2019.

Перелік суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію

Перелік суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу за вільними цінами розміщується на офіційному веб-сайті НКРЕКП у розділі: «Актуальна інформація/Ліцензування (адмінпослуги)/Реєстри НКРЕКП/Ліцензійний реєстр НКРЕКП/Ринок електричної енергії (постачання електричної енергії споживачу)»: http://www.nerc.gov.ua/data/filearch/litsenziini_reestry/Lits_reestr__NKREKP.xlsx

НКРЕКП здійснює постійну актуалізацію зазначеного переліку з урахуванням нових ліцензій, виданих суб’єктам господарювання.

Першоджерело: http://www.nerc.gov.ua/?news=8389&fbclid=IwAR1UxUaHmjxiZqvZKyJnVA5HlPgnsWzyJyObVcw8AhTx8fFOORessksJlZs


Договірна модель на новому ринку електричної енергії

Нова модель системи договірних відносин на роздрібному ринку електричної енергії та порядок укладання договорів визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (Правила).

Відповідно до Правил для забезпечення споживання електричної енергії споживач укладає договори:

 • про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу із оператором системи розподілу;

 • про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником 

 НКРЕКП максимально спростила порядок укладання нових договорів. Так, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається за формою договору, що є додатком 3 до Правил.

 Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

 Варто відзначити, що наявність у споживача укладеного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії є умовою постачання електричної енергії споживачу.

 Договір про постачання електричної енергії споживачу визначає умови продажу споживачу електричної енергії, як товарної продукції за ринковими цінами та визначає зокрема, ціну та/або порядок розрахунку ціни електричної енергії, способи оплати, спосіб оплати послуг з розподілу електричної енергії (через електропостачальника в одному рахунку або напряму з оператором системи розподілу) тощо.

 Договір про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. При цьому споживач має право вільно обирати та змінювати електропостачальників.

Першоджерело: http://www.nerc.gov.ua/?news=8389&fbclid=IwAR1UxUaHmjxiZqvZKyJnVA5HlPgnsWzyJyObVcw8AhTx8fFOORessksJlZs


Щодо укладання договорів на розподіл та постачання електричної енергії

1. Надання ОСР разом із заявою-приєднанням до договору на розподіл електричної енергії одночасно заяви-приєднання до договору на постачання електричної енергії компанії, що є пов’язаною (афілійованою) з ОСР, є порушенням Закону України «Про ринок електричної енергії», в частині дотримання вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи розподілу.

2. ОСР мають право надавати лише заяви-приєднання до договорів на розподіл електричної енергії. Надання заяв-приєднання до договорів на постачання електричної енергії має здійснюватися відповідними суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію, незалежно чи покладено на електропостачальника виконання функції універсальної послуги на закріпленій території.

Тож, надання ОСР разом із заявою-приєднанням до договору на розподіл електричної енергії одночасно заяви-приєднання до договору на постачання електричної енергії компанії, що є пов’язаною (афілійованою) з ОСР, є порушенням вимог щодо відокремлення і незалежності ОСР. Та відповідно до статті 77 Законом, передбачає накладання санкцій за таке порушення, зокрема, у вигляді штрафу – до 10 % річного доходу (виручки) оператора системи розподілу.

Першоджерело: https://www.facebook.com/nerc.gov.ua/posts/985167608359179?__tn__=K-R


Обрання найвигіднішої пропозиції постачальника


Відповідно до нової моделі роздрібного ринку електричної енергії споживач має право на вільний вибір електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії споживачу. Усі споживачі можуть вільно обрати для себе найбільш вигідну комерційну пропозицію. Крім цього, споживачі можуть обрати для себе комерційні пропозиції різних постачальників у різні періоди часу

Комерційні пропозиції розробляються постачальниками електричної енергії та розміщуються у відкритому доступі на веб-сайтах електропостачальників та дублюються на офіційному веб-сайті НКРЕКП, що дає можливість споживачам порівняти їх.

Формат комерційної пропозиції постачальника електричної енергії

Обрана споживачем комерційна пропозиція є додатком до укладеного з відповідним електропостачальником договору.

Комерційна пропозиція має містити, зокрема, таку інформацію:

 • ціну на електричну енергію (вибір виду тарифу);

 • спосіб оплати;

 • термін (строк) виставлення рахунку за спожиту електричну енергію та термін (строк) його оплати;

 • визначення способу оплати послуг з розподілу електричної енергії (окремо або через електропостачальника) тощо.

Першоджерело: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=200163684220105&id=100026794246949&__tn__=KH-R

 

Способи розрахунків за електричну енергію

Оплату електричної енергії споживач може здійснювати у формі:

 • планових платежів з подальшим перерахунком;

 • попередньої оплати з остаточним розрахунком;

 • карткою попередньої оплати у разі наявності відповідного устаткування;

 • оплати за фактично відпущену електричну енергію.

Платіжні документи про обсяги поставленої електричної енергії формують на основі даних, отриманих від адміністратора комерційного обліку, функції якого до 01 липня 2019 року виконують оператори систем розподілу.

Первинні дані про покази засобів обліку електричної енергії, необхідні для формування рахунків за електричну енергію, враховують, у тому числі дані, які згідно з укладеними договорами передаються споживачами.

Електропостачальник формує платіжні документи в паперовій або електронній формі та надає споживачам у відповідних структурних підрозділах, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв'язком, поштовим зв'язком, кур'єром чи іншими способами.

Першоджерело: https://www.facebook.com/nerc.gov.ua/?__tn__=kC-R&eid=ARAIQDA-yTsBGS_toxIFkhDkJ4rSwF3hLGfvNIdZny4uB2dAFCpd_2IJwpP8nJSibJHQqxVrrF-8TKeG&hc_ref=ARQAXznXu2am4YnGmrlH92FOj-80uSQfSQJzW5RNeBXFci5cMgiN7qjCy42N5rHqeuQ&fref=tag


схожi новини

Дайджест
З початком воєнного стану законодавець обмежив проведення земельних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення. Але 19 жовтня 2022 року ці зміни були скасовані та земельні ділянки всіх категорій відтепер передаються в оренду через електронні аукціони в Прозорро.Продажі та E-Tender.
Дайджест
На електронному майданчику E-Tender важливе технічне доопрацювання щодо публікації звітів без використання ЕСЗ
Дайджест
Команда E-Tender продовжує здійснювати доопрацювання електронної системи закупівель для компаній приватного сектора. Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою останніх оновлень.