Назад до каталогу статей
Дайджест

Закупівля електроенергії: про договори, які слід укласти замовнику

08 Листопада 2018

Які договори укладають на закупівлю електроенергії? Учасниками роздрібного ринку, хто вони? З ким і який договір укладати замовнику?


ЗАКУПІВЛЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ: ПРО ДОГОВОРИ, ЯКІ СЛІД УКЛАСТИ ЗАМОВНИКУ


Нагадуємо, що вже зовсім скоро - з початку грудня діятимуть нові правила закупівлі електроенергії. Так, відповідно до частини 1 статті 47 Закону «Про ринок електричної енергії» оператор не зможе здійснювати діяльність з виробництва, передачі та постачання електричної енергії одночасно, оскільки з 10 грудня відбудеться її розмежування. Виключення становлять випадки у частині 11 цієї статті.

У статті резюмуємо, які договори слід замовнику укласти на закупівлю електроенергії у цьому році. З ким саме з учасників ринку. А також, які основні документи визначають порядок та умови укладання таких договорів.

 

Рекомендуємо спершу прочитати статті на тему:

Які договори укладають на закупівлю електроенергії?

Укладають такі:

 • Договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії; 

 • Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;

 • Договір про постачання електричної енергії споживачу.

Для більшого розмежування і розуміння суті цих договорів, наведемо їх визначення.

Договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії - домовленість двох сторін, що є документом певної форми і встановлює зміст та регулює правовідносини між споживачем та власником технологічних електричних мереж та/або мереж системи розподілу/передачі електричної енергії, до яких приєднані електроустановки споживача, під час визначення плати за перетікання реактивної електричної енергії.

Договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість електропостачальника і споживача, що є документом певної форми, що передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.


Законодавство, на основі якого укладають, виконують договори закупівлі електроенергії

 • Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015  № 922-VIII http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19

 • Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19

 • Постанова НКРЕКП «Про затвердження Кодексу систем розподілу» від 14.03.2018 №310 http://www.nerc.gov.ua/?id=31842

 • Постанова НКРЕКП «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії» від 14.03.2018 №311 http://www.nerc.gov.ua/?id=31799

 • Постанови НКРЕКП «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018  № 312 http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an/1348/GK39809.html#1348

 • Типовий договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (Додаток № 2 до Постанови НКРЕКП № 312) 

 • Типовий договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (Додаток № 3 до Постанови НКРЕКП № 312)

 • Примірний договір про постачання електричної енергії споживачу (Додаток № 5 до Постанови НКРЕКП № 312).

 

Зазначимо, Правила роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені Постановою  НКРЕКП № 312 регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії, а також з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії. Вони є обов’язкові до виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

 

Учасниками роздрібного ринку, хто вони?

Учасниками такого ринку, є: 

 • електропостачальники, 

 • оператор системи передачі, 

 • оператори систем розподілу, 

 • оператори малих систем розподілу, 

 • споживачі, основні споживачі, субспоживачі, 

 • виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, 

 • інші учасники ринку, які надають послуги, пов’язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.


З ким і  який договір укладати замовнику?

Відповідно до вимог Правил, затверджених  Постановою НКРЕКП № 312, укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії здійснюють до 01 грудня 2018 року.

Так, такими договорами, є:

 • Договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії укладають з оператором систем розподілу або з власником мереж.

 • Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії укладають з оператором систем розподілу, шляхом підписання заяви-приєднання.

 • Договір про постачання електричної енергії споживачу укладають з електропостачальником на постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії у певний період часу.

Зауважимо, що типові форми вказаних вище договорів затверджені Постановами НКРЕКП. І важливим є  те, що відходити від форми типових договорів не можна. Окрім примірної форми, який має договір про постачання. Також договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії згідно пункту 4.33 Правил може бути додатком до договору споживача про розподіл електричної енергії.

Під час складанні тендерної документації замовник обов’язково має підготувати проект договору, умови якого розробляє, зокрема, з урахуванням Постанови НКРЕКП № 312, якою затверджені договори, умови яких мають стати основою договору закупівлі.  

Договірні умови розподілу електричної енергії 

Договірні умови розподілу електричної енергії, зокрема, визначені у п. 2.1. Правил, затверджених Постановою НКРЕКП № 312. Форма заяви-приєднання, шляхом якої здійснюють приєднання, наведено у Додатку цих Правил. Цей договір є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є Додатком 3 до Правил.

Договірні умови щодо постачання електричної енергії

Договірні умови щодо постачання електричної енергії на роздрібному ринку наведені у п. 3.1. Правил. До укладення договору постачання електричної енергії електропостачальник має надати споживачу інформацію про істотні умови договору та про наявний вибір порядку та форм виставлення рахунка і здійснення розрахунків (ч. 8 ст. 56 Закону «Про ринок електричної енергії»).

Право та обов’язки споживача на надавача визначені у Правилах. Не варто забувати, й про те, що договори укладають також відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. схожi новини

Дайджест
Огляд новин з 14 по 20 вересня 2020. Система Prozorro інтегрувалася з інформаційними ресурсами казначейської служби. Prozorro пропонує гроші за знайдені вразливості в системі. Змінено принцип валідації строків тендерних процедур у Prozorro. Знижені тарифи для бізнесу та підвищено поріг закупівель у Pozorro Market. Приватизація Укрспирту: першим на аукціон у Prozorro.Продажі виставлять Немирівський спиртзавод. Гарячі аукціони з продажу та оренди майна Укрпошти на Prozorro.Продажі. Вебінар: як бюджетній установі провести аукціон з оренди майна. Набула чинності постанова, яка затверджує примірні договори оренди держмайна у Prozorro.Продажі
Дайджест
Огляд новин з 07 по 13 вересня 2020. На майданчику E-Tender удосконалено процедуру завантаження документів до пропозиції. Відслідковувати тендери ДП «Медичні закупівлі України» у Prozorro стало простіше. Рекомендації Мінекономіки щодо планування закупівель державними замовниками у Prozorro. Роз`яснення Мінекономіки: визначення предмета закупівлі при публікації оголошення у Прозорро. Команда E-Tender першою опублікувала аукціони в оновленій процедурі продажу необробленої деревини. 45 одиниць спецтехніки виставлені на аукціони у Прозорро.Продажі. Ще 36 бурштинових ділянок виставлять на аукціони у Prozorro.Продажі. Оренда державного та комунального майна у Прозорро.Продажі: які нормативні документи чинні. Що планує змінити ФДМУ у законах про оренду та приватизацію державного та комунального майна
Дайджест
Огляд новин з 31 серпня - 06 вересня 2020. Ольга Терещенко: Закупівельник - не «снабженєц». Інструмент, який буде корисний учасникам публічних закупівель у Prozorro. Секрети перемог на Prozorro від Ашан Рітейл Україна. У Фонді держмайна розповіли про успіхи малої приватизації. В Clarity Project зібрано всю інформацію про аукціони з продажу майна у Prozorro.Продажі. Prozorro.Продажі - вигідно купити або орендувати державне майно . Арештоване майно відтепер будуть реалізовувати через Prozorro.Продажі. Перші аукціони у Prozorro.продажі з приватизації спиртзаводів проведуть у середині вересня. Продаж необробленої деревини має відбуватись на аукціонах у Prozorro.Продажі.