З чим пов’язані зміни
Нагадаємо, не так давно, у травні місяці були внесені змін до Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493. Зміни передбачили, що оператор газотранспортної системи надає право користуватися потужністю точок входу/виходу відповідно до:
- цього кодексу;
- договору транспортування природного газу.
Останній, оператор укладає із замовником послуг транспортування – постачальником природного газу. Який має мати доступ до потужності віртуальної точки виходу до газорозподільних систем (до споживача, який підключений до газорозподільної системи). А отже, він сплачує вартість замовленої потужності оператору ГТС і має право включати її до кінцевої вартості природного газу.
Випадки зміни істотних умов договору про закупівлю газу
Як визначає закон1, умови договору про закупівлю не можуть відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону переможця або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури (ст. 36 закону). Та замовник може змінити істотні умови, у разі зміни:
- індексу споживчих цін;
- курсу іноземної валюти;
- біржових котирування або показники Platts, регульовані ціни (тарифи) і нормативи, які застосовують у договорі про закупівлю.
Зміна ціни у договорі на постачання газу
А ось змінити ціну в договорі на постачання природного газу в випадках, що зазначили вище можна, коли такий договір має відповідний порядок її зміни.
Тому, аби не було проблем під час закупівлі природного газу, замовники мають передбачати у проєктах договорів, зокрема:
- складові частини ціни на природний газ;
- відповідний порядок зміни його ціни на основі випадків, встановлених у ст. 36 закону.
Також, Мінекономіки застерігає, що у складі формули визначення ціни на природний газ, наведеної у листі Мінекономрозвитку № 3304-04/54265-06 від 11.12.2018, немає послуги транспортування природного газу.
*Лист Мінекономіки № 3304-04/39989-07 від 30.09.2019.
1Закон «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015.