Назад до каталогу статей
Новини

«ЗЕЛЕНІ» АУКЦІОНИ В СИСТЕМІ PROZORRO.ПРОДАЖІ СТАРТУЮТЬ В 2020-му

05 Грудня 2019

У зв’язку зі змінами законодавства*,в 2020-му в системі Прозорро.Продажі почнуть проводити «зелені» аукціони, тобто - аукціони для поновлювальних джерел енергії. У статті розказуємо про те, що це таке і які саме зміни передбачив закон

У квітні цього року Парламент проголосував за прийняття закону, який передбачив запуск обов’язкових аукціонів для проєктів з відновлювальної енергетики через електронну систему. Такою системою сьогодні є Прозоро.Продажі. Як відзначають експерти у  галузі ВДЕ, такі аукціони можуть стати своєрідною альтернативою фіксованим «зеленим» тарифам, які наразі є в державі.


Про електронну систему, через яку проводитимуть «зелені» аукціони


ProZorro.Продажі  була створена за цінностями та принципами системи ProZorro, на якій проводять аукціони з публічних закупівль. Прозоро.Продажі сьогодні обов'язкова для проведення малої приватизації – продажу майна державної та комунальної форм власності, а також продажу активів банків, що ліквідуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Для  таких процедур продажу, як – права оренди вагонів Укрзалізниці, права видобутку корисних копалин, оренди комерційної нерухомості, продажу активів державних, комунальних і комерційних організаторів система Прозоро.Продажі на сьогодні, є пілотною. Та система не стоїть на місці і до неї все більше долучається проєктів. На майданчику Е-Тендер є можливість організації усіх згаданих торгів та участі у них.

Основна ідея «зелених» аукціонів отримати найнижчу ціну, за якою  інвестор-переможець зможе реалізувати такі проєкти. Завдяки системі Прозоро ціна на енергетику буде ринковою, а учасники торгів зможуть правдиво конкурувати між собою, що в результаті принесе найвигіднішу вартість електроенергії для кінцевого споживача.

Як показує практика проведення електронних аукціонів у системах Прозорро, їх ефективність досягається завдяки принципам прозорості, змагальності, фінансової доцільності та рівним прав та обов'язкам для учасників, а також відповідальності за виконання результатів аукціонів. Аукціони будуть повторюватися  двічі на рік: у квітні та у жовтні.  Той інвестор, що надасть найнижчу ціну кіловат-години за енергію, зможе отримати державну підтримку в будівництві проєкту станції ВДЕ.


Які особливості таких аукціонів?


«Зелені» аукціони будуть організовувати за конкретним видом генерації – на «сонце», на «вітер». При цьому, граничний розмір ціни кіловат-години на торгах має відповідати «зеленим» тарифам, які визначені у законі «Про альтернативні джерела енергії». Проте, в 2020-му  «зелені» тарифи, відповідно до нових аукціонних правил, будуть знижені для їх учасників.

Участь в торгах матиме деякі свої особливості та обмеження. Так, це буде стосуватися двох моментів – потужності станцій та тимчасового введення програми – з 2020 до 2030. Введення обов'язкових аукціонів для проєктів електростанцій на ВДЕ будуть проходити з поетапним зниженням порогової потужності:

  • у 2020 – вітрових електростанцій, потужністю понад 20 МВт та для інших видів джерел енергії, потужністю понад 10 МВт.
  • У 2021-2023 – проекти вітрових електростанці,й потужністю понад 20 МВт й інші проєкти - понад 5 МВт;
  • З 2023 поріг участі буде знижений для вітрової електростанції до 3 МВ, а для других видів ВДЕ – до 1 МВт.

Виробники електроенергії з інших альтернативних джерел, зокрема, й ті, що використовують біомасу й біогаз, незалежно від потужностей. Та виробники сонячної та вітрової електроенергії меншої потужності, ніж зазначено вище, можуть брати участь в аукціонах за бажанням.

Як визначатимуть переможця?


Переможець аукціону буде визначатися за ціновим критерієм. Поки інші умови, не передбачено.  Мінімальна потужність, яка може бути виставлена на аукціон – для сонця 10 МВт, а для вітру – 20 МВт.

На скільки відбудеться зниження «зеленого» тарифу?

Як передбачено у новому Законі зниження «зеленого» тарифу з 2020-го для сонячних електростанцій – на 25 % і щорічне протягом 3-х років його зменшення на 2,5 %.

Для вітроелектростанцій тариф із 2020-го має зменшитися на 10 % з наступним зменшенням ще на 1,5 % щорічно протягом 3-х років.

А для кого буде ще діяти «зелений» тариф?

Сьогоднішній «зелений» тариф буде діяти до 2030-го і поширюється на:

  • виробників, яким «зелений» тариф був встановлений раніше, і суб'єктів господарювання, які побудують і введуть в експлуатацію об’єкти електроенергетики (незалежно від встановленої потужності об’єкта і виду ВДЕ) до 1 січня 2020-го;
  • суб’єктів господарювання, які до 31 грудня 2019-го підписали попередній договір купівлі-продажу електричної енергії за з ДП «Енергоринок», й введуть відповідні об'єкти в експлуатацію протягом 2 років (для СЕС) і 3 років (для інших видів ВДЕ)
  • суб’єктів господарювання, які після 1 січня 2020-го планують будувати об’єкти електроенергетики з встановленою потужністю нижче порогової, зазначеної в законі для обов'язкової участі в аукціонах.

На сьогодні тарифи на електрику вітряну і сонячну складають, відповідно, 10 і 15 євроцентів. Закон передбачає їх 10% зниження з 1 січня 2020-го.

*Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» набрав чинності 22.05.2019-го

схожi новини

Новини
За останній місяця цього року до використання нашої платформи долучилися нові приватні компанії, що вже успішно проводять свої закупівлі
Новини
Уряд затвердив Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації в системі Прозорро.Продажі. У статті розповіли коротко про те, як буде проходити аукціон
Новини
Уряд вніс зміни до Постанови № 1178, яка затверджує Особливості здійснення публічних закупівель. Що це за зміни, прокоментували у статті