У квітні цього року Парламент проголосував за прийняття закону, який передбачив запуск обов’язкових аукціонів для проєктів з відновлювальної енергетики через електронну систему. Такою системою сьогодні є Прозоро.Продажі. Як відзначають експерти у галузі ВДЕ, такі аукціони можуть стати своєрідною альтернативою фіксованим «зеленим» тарифам, які наразі є в державі.
Про електронну систему, через яку проводитимуть «зелені» аукціони
ProZorro.Продажі була створена за цінностями та принципами системи ProZorro, на якій проводять аукціони з публічних закупівль. Прозоро.Продажі сьогодні обов'язкова для проведення малої приватизації – продажу майна державної та комунальної форм власності, а також продажу активів банків, що ліквідуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Для таких процедур продажу, як – права оренди вагонів Укрзалізниці, права видобутку корисних копалин, оренди комерційної нерухомості, продажу активів державних, комунальних і комерційних організаторів система Прозоро.Продажі на сьогодні, є пілотною. Та система не стоїть на місці і до неї все більше долучається проєктів. На майданчику Е-Тендер є можливість організації усіх згаданих торгів та участі у них.
Основна ідея «зелених» аукціонів отримати найнижчу ціну, за якою інвестор-переможець зможе реалізувати такі проєкти. Завдяки системі Прозоро ціна на енергетику буде ринковою, а учасники торгів зможуть правдиво конкурувати між собою, що в результаті принесе найвигіднішу вартість електроенергії для кінцевого споживача.
Як показує практика проведення електронних аукціонів у системах Прозорро, їх ефективність досягається завдяки принципам прозорості, змагальності, фінансової доцільності та рівним прав та обов'язкам для учасників, а також відповідальності за виконання результатів аукціонів. Аукціони будуть повторюватися двічі на рік: у квітні та у жовтні. Той інвестор, що надасть найнижчу ціну кіловат-години за енергію, зможе отримати державну підтримку в будівництві проєкту станції ВДЕ.
Які особливості таких аукціонів?
«Зелені» аукціони будуть організовувати за конкретним видом генерації – на «сонце», на «вітер». При цьому, граничний розмір ціни кіловат-години на торгах має відповідати «зеленим» тарифам, які визначені у законі «Про альтернативні джерела енергії». Проте, в 2020-му «зелені» тарифи, відповідно до нових аукціонних правил, будуть знижені для їх учасників.
Участь в торгах матиме деякі свої особливості та обмеження. Так, це буде стосуватися двох моментів – потужності станцій та тимчасового введення програми – з 2020 до 2030. Введення обов'язкових аукціонів для проєктів електростанцій на ВДЕ будуть проходити з поетапним зниженням порогової потужності:
- у 2020 – вітрових електростанцій, потужністю понад 20 МВт та для інших видів джерел енергії, потужністю понад 10 МВт.
- У 2021-2023 – проекти вітрових електростанці,й потужністю понад 20 МВт й інші проєкти - понад 5 МВт;
- З 2023 поріг участі буде знижений для вітрової електростанції до 3 МВ, а для других видів ВДЕ – до 1 МВт.
Виробники електроенергії з інших альтернативних джерел, зокрема, й ті, що використовують біомасу й біогаз, незалежно від потужностей. Та виробники сонячної та вітрової електроенергії меншої потужності, ніж зазначено вище, можуть брати участь в аукціонах за бажанням.
Як визначатимуть переможця?
Переможець аукціону буде визначатися за ціновим критерієм. Поки інші умови, не передбачено. Мінімальна потужність, яка може бути виставлена на аукціон – для сонця 10 МВт, а для вітру – 20 МВт.
На скільки відбудеться зниження «зеленого» тарифу?
Як передбачено у новому Законі зниження «зеленого» тарифу з 2020-го для сонячних електростанцій – на 25 % і щорічне протягом 3-х років його зменшення на 2,5 %.
Для вітроелектростанцій тариф із 2020-го має зменшитися на 10 % з наступним зменшенням ще на 1,5 % щорічно протягом 3-х років.
А для кого буде ще діяти «зелений» тариф?
Сьогоднішній «зелений» тариф буде діяти до 2030-го і поширюється на:
- виробників, яким «зелений» тариф був встановлений раніше, і суб'єктів господарювання, які побудують і введуть в експлуатацію об’єкти електроенергетики (незалежно від встановленої потужності об’єкта і виду ВДЕ) до 1 січня 2020-го;
- суб’єктів господарювання, які до 31 грудня 2019-го підписали попередній договір купівлі-продажу електричної енергії за з ДП «Енергоринок», й введуть відповідні об'єкти в експлуатацію протягом 2 років (для СЕС) і 3 років (для інших видів ВДЕ)
- суб’єктів господарювання, які після 1 січня 2020-го планують будувати об’єкти електроенергетики з встановленою потужністю нижче порогової, зазначеної в законі для обов'язкової участі в аукціонах.
На сьогодні тарифи на електрику вітряну і сонячну складають, відповідно, 10 і 15 євроцентів. Закон передбачає їх 10% зниження з 1 січня 2020-го.
*Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» набрав чинності 22.05.2019-го