Назад до каталогу статей
Дайджест

Земельні торги: крок за кроком - процедура проведення та участі.

28 Листопада 2018

Земельні торги: реєстрація на майданчику, сплата внесків, підготовка пакету документів, участь в аукціоні, електронний протокол, підписання договору.

Аліна Близнюк

ЗЕМЕЛЬНІ ТОРГИ: КРОК ЗА КРОКОМ 


Аліна Близнюк,

керівник проекту «Електронні аукціони» майданчика E-Tender.ua 


Земельні торги у системі Прозоро.Продажі дочекалися свого старту. Від електронних земельних торгів очікуємо: 

  • визначення реальної ринкової орендної плати за земельні ділянки 

  • розширення кола учасників, завдяки відкритій інформації аукціону 

  • відкриття для всієї України ринку оренди землі 

  • покращення бізнес клімату для компаній. 

Далі розкажемо про те, як учаснику успішно пройти всю процедуру  земельних торгів. 


Предмет продажу - право оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення. Регламентується Главою 21 Земельного кодексу України. 

Хто продає право оренди - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). 

Хто може орендувати - у відповідності до ч. 7 ст. 137 ЗК України, документи для участі в земельних торгах подають фізичні особи, фізичні особи-підприємці та юридичні особи.

Тож, відповідно ці особи можуть бути учасниками земельних торгів.


Крок 1. Зареєструватись на електронному майданчику

Зверніть увагу, що не всі майданчики, які акредитовані Прозоро.Продажі та розміщенні на веб-порталі державного підприємства, можуть проводити земельні торги. У зв'язку з чим рекомендуємо уточнювати інформацію про законну можливість проводити земельні аукціони. 

Крок 2. Обрати необхідні торги та подати заяву на участь

Перелік аукціонів можна знайти на електронному майданчику в розділі «Земельні торги». Насамперед до продажу планується перші 5 земельних ділянок, після яких додатково оголошуватимуться наступні. Тобто, краще моніторити актуальність торгів, адже їх перелік буде оновлювати Держгеокадастр. 

Крок 3. Сплатити реєстраційний та гарантійний внески на рахунок виконавця земельних торгів 

Система електронних земельних торгів передбачає внесення потенційним учасником двох платежів:

1) реєстраційний внесок - виконавець визначає у розмірі до 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 

2) гарантійний внесок - 5% від річної плати за користування земельною ділянкою.

Відповідно, у разі програшу гарантійний внесок повертається учасникам, а реєстраційний стягується за участь в аукціоні.

Крок 4. Підготувати пакет підтверджуючих документів

Для участі у торгах необхідно підготувати пакет підтверджуючих документів, передбачених ст.137 Земельного кодексу та п. 8 Постанови КМУ №688. Для підписання документів необхідно мати ЕЦП та сканер, адже документи мають бути в електронному вигляді та за підписом ЕЦП потенційного учасника. У разі, якщо пакет документі буде неповним, виконавець відхилить учасника та не зареєструє аукціонний білет. Тому важливо одразу підготувати повний пакет документів у відповідності до законодавства. 

Крок. 5 Направити електронний пакет документів на перевірку виконавцю

Документи надсилають на електронну пошту виконавця земельних торгів, які він перевіряє протягом одного дня. Важливо, що заява на участь в аукціоні (документи учасника) мають бути надіслані щонайменше за 3 дні до аукціону. У разі, якщо документи відповідають законодавству, виконавець реєструє аукціонний квиток та його номер. Якщо ні – виконавець відмовляє в допуску до участі в аукціоні.
______________________
 1. Постанова КМ України  «Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження електронних земельних  торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення» від 21.06.2017 № 688.
Крок 6. Отримати номер аукціонного білету від виконавця

Отримання номеру аукціонного квитка є підтвердженням набуття статусу учасника та фактично зеленим світлом для участі в електронному аукціоні. Крок 7. Прийняти участь в аукціоні

Аукціон найцікавіший та вирішальний етап процедури торгів. Модуль аукціону в земельних торгах не відповідає жодному із вже існуючих в системі Прозоро.Продажі. Модуль аукціону запускається у період мід 9:30 та 10:30 ранку, після чого стартує перший раунд, кожен раунд максимально триватиме 3 хвилини, але може закінчитися раніше, якщо всі учасники зроблять свої ставки раніше відведеного часу. 

Тобто, через кожні три хвилини стартує новий раунд, в якому учасники мають зробити свої ставки, якщо ж в одному з раундів жоден з учасників не натискає на ставку - у такому випадку аукціон закінчується та переходить до оголошення результатів, а переможем буде учасник, який зробив найвищу ставку в останньому раунді. Максимально аукціон може йти до 17:00 поточного дня. 

Крок 8. Підписати електронний протокол 

У разі виграшу - підписати електронний протокол за допомогою ЕЦП до 18:00 дня аукціону. Протокол підписується одразу ж в день аукціону, адже у процедурі приватизації, наприклад, протокол підписується протягом 6 робочих днів, а в земельних торгах усе відбувається день в день. що зручно та оперативно для учасника та без додаткової бюрократії. До того ж підписують за допомогою найзручнішого механізму – накладення ЕЦП. 

Крок 9. Підписати договір в електронному та в паперовому вигляді

Проект договору обов'язково публікують в умовах оголошення і учасник ще на етапі підготовки документів знає, на яких умовах буде укладена угода. Підписують договір аналогічно як і протокол  - ЕПЦ, але з тією особливістю, що додатково необхідно підписати й в паперовому вигляді, для подальшої реєстрації угоди. 


До відома

Електронна торгова система Прозоро.Продажі за два роки діяльності продала майно на 11,8 млрд. грн. Зареєстрованими учасниками аукціонів є 9 тисяч осіб. У системі було оголошено 194 тисячі аукціонів. 

Потенційно, всі учасники системи – це чесна та відкрита конкуренція, що формує під час аукціону ринкову ціну на майно. схожi новини

Дайджест
Закупівлі з приведеною ціною та без неї, удосконалення інструменту попозиційних торгів, оптимізація мобільної версії та інше
Дайджест
Пропонуємо взяти участь в аукціонах, які відбудуться у другій половині травня. Приміщення які підходять для будь-якого цільового використання.