Назад до каталогу статей
Дайджест

Зміна цін на товар: як бути із ціною у договорі про закупівлю?

27 Червень 2019

Зі статті ви дізнаєтеся: Головні акценти застосування 10% Розрахунок 10% Документи та органи, які підтверджують коливання ціни

ЗМІНА ЦІН НА ТОВАР: ЯК БУТИ ІЗ ЦІНОЮ У ДОГОВОРІ ПРО ЗАКУПІВЛЮ?

 

Закон говорить про те, що сторони договору про закупівлю можуть збільшити ціну на товар тільки на 10%. Та на практиці виникає безліч запитань з реалізацією цієї норми. Для прикладу. Замовники часто не впевнені як саме застосувати 10% - до окремих додаткових угод до договору про закупівлю, чи до усіх в сумарності, протягом дії основного договору. А інколи постачальник після укладення основного договору надає проект додаткової угоди, де збільшує ціну за одиницю більше ніж на 10%, але при цьому зменшує кількість товару. І замовник не завжди впевнений, чи можна погоджуватися на таку угоду.

І так, ми вирішили допомогти розставити усі крапки у цих питаннях.

 

Зі статті ви дізнаєтеся:

  • Головні акценти застосування 10%
  • Розрахунок 10%
  • Документи та органи, які підтверджують коливання ціни

Особливості зміни істотних умов договору про закупівлю

Договір про закупівлю, як й інші господарські, укладають керуючись Цивільним та Господарським кодексами. А ось деякі його особливості визначає Закон України «Про публічні закупівлі».

Зазначимо, у договору про закупівлю, сторони не можуть змінювати істотні умови після того, як його підписали. Проте, все-таки деякі випадки закон нам залишив – зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що ця зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону). Та замовникам й учасникам слід бути пильними, бо цей виняток можна застосовувати тільки тоді, коли предмет закупівлі – товар.

Головні акценти

  • Застосовують норму про 10% тільки коли предмет закупівлі – товар.
  • Змінювати ціну за одиницю товару можна декілька разів.
  • Зачасту ініціатором підвищення ціни є саме постачальники. Але замовник має розуміти, що підвищення ціни за одиницю товару – право, а не обов’язок замовника.
  • Також важливим моментом є те, що ціна змінюється не просто у самого постачальника, а на ринку такого товару. Оскільки цього вимагає п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону: « …..зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку…».
  • Постачальник має довести і підтвердити, що коливання ціни відбувається саме на той товар, що є предметом договору про закупівлю.

У разі зменшення ціни за одиницю товару кількість товару залишають, як у договорі, а загальну суму – зменшують.

У разі збільшення ціни, кількість товару – зменшують. При цьому загальна сума договору має відповідати змінам щодо ціни і кількості.

Важливо пам’ятати, загальну суму договору про закупівлю можливо зменшувати, але не збільшувати.

Документи та органи, які можуть підтверджувати зміну ціни

Визначеного і конкретного переліку підтвердних документів та органів, які їх мають видавати, закупівельне законодавство не передбачило. Вважаємо, у кожному випадку це буде той документ, який підтверджує факт коливання ціни конкретного предмета закупівлі.

І так, документом, який підтвердить коливання цін може бути довідка відповідного органу, який має повноваження моніторити ціни на конкретний товар, визначати зміни в цінах на такий товар. Або – експертний висновок про зміну цін таких товарів на ринку.

А у випадку зниження цін на товар, постачальник за договором може надати документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку в бік зменшення.

Та за аналізом законодавства, визначили кілька можливих суб’єктів надання інформації щодо підтвердження коливання ціни на товар:

Державна служба статистики України, яка організовує і проводить статистичні спостереження. А крім того, з 2014 на неї покладено й функції з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку.

Державне підприємство «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків». ДП здійснює цінову експертизу зовнішньоекономічних договорів, якщо загальна вартість послуг, робіт, прав інтелектуальної власності за договором перевищує 50 000,00 євро або еквівалент цієї суми в іншій валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, на день укладення договору, та товарну експертизу цінових умов експортних/імпортних договорів. Також відповідні цінові/товарні експертизи підприємство проводить на замовлення суб’єктів господарської діяльності.

Торгово-промислова палата України. Надає у межах повноважень послуги щодо цінової інформації (для митного оформлення; для тендерних комісій різних галузей економіки, у повній відповідності з нормативно-правовою базою з питань публічних закупівель; трансфертного ціноутворення).


Варіанти розрахунку 10%

У залежності від коливання ціни товару на ринку протягом дії договору, сторони можуть вносити зміни декілька разів у частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10%. Але щоразу мають врахувати попередні зміни, що в сукупності може перевищувати 10 % від ціни за одиницю товару, визначеної на день укладання договору, але за умови, що це не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі.

Тобто, коли сторони укладають додаткову угоду вперше, то зміну ціни в межах 10% відраховують від ціни, зазначеної у первинному договорі. У послідуючих додаткових угодах 10% зміну ціни відраховують від ціни з урахуванням змін, внесених попередніми додатковими угодами.

Таким чином, попередня ціна у додатковій угоді буде розрахунковою для кожної наступної зміни.

Також зазначимо, що у 2016 МЕРТУ надавало роз’яснення щодо
зміни істотних умов договору про закупівлю, лист 27.10.2016 № 27.10.2016.

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Дайджест
З початком воєнного стану законодавець обмежив проведення земельних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення. Але 19 жовтня 2022 року ці зміни були скасовані та земельні ділянки всіх категорій відтепер передаються в оренду через електронні аукціони в Прозорро.Продажі та E-Tender.
Дайджест
На електронному майданчику E-Tender важливе технічне доопрацювання щодо публікації звітів без використання ЕСЗ
Дайджест
Команда E-Tender продовжує здійснювати доопрацювання електронної системи закупівель для компаній приватного сектора. Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою останніх оновлень.