Назад до каталогу статей
Блог

Зміна цін на товар: як бути із ціною у договорі про закупівлю?

27 Червень 2019

Зі статті ви дізнаєтеся: Головні акценти застосування 10% Розрахунок 10% Документи та органи, які підтверджують коливання ціни

ЗМІНА ЦІН НА ТОВАР: ЯК БУТИ ІЗ ЦІНОЮ У ДОГОВОРІ ПРО ЗАКУПІВЛЮ?

 

Закон говорить про те, що сторони договору про закупівлю можуть збільшити ціну на товар тільки на 10%. Та на практиці виникає безліч запитань з реалізацією цієї норми. Для прикладу. Замовники часто не впевнені як саме застосувати 10% - до окремих додаткових угод до договору про закупівлю, чи до усіх в сумарності, протягом дії основного договору. А інколи постачальник після укладення основного договору надає проект додаткової угоди, де збільшує ціну за одиницю більше ніж на 10%, але при цьому зменшує кількість товару. І замовник не завжди впевнений, чи можна погоджуватися на таку угоду.

І так, ми вирішили допомогти розставити усі крапки у цих питаннях.

 

Зі статті ви дізнаєтеся:

  • Головні акценти застосування 10%
  • Розрахунок 10%
  • Документи та органи, які підтверджують коливання ціни

Особливості зміни істотних умов договору про закупівлю

Договір про закупівлю, як й інші господарські, укладають керуючись Цивільним та Господарським кодексами. А ось деякі його особливості визначає Закон України «Про публічні закупівлі».

Зазначимо, у договору про закупівлю, сторони не можуть змінювати істотні умови після того, як його підписали. Проте, все-таки деякі випадки закон нам залишив – зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що ця зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону). Та замовникам й учасникам слід бути пильними, бо цей виняток можна застосовувати тільки тоді, коли предмет закупівлі – товар.

Головні акценти

  • Застосовують норму про 10% тільки коли предмет закупівлі – товар.
  • Змінювати ціну за одиницю товару можна декілька разів.
  • Зачасту ініціатором підвищення ціни є саме постачальники. Але замовник має розуміти, що підвищення ціни за одиницю товару – право, а не обов’язок замовника.
  • Також важливим моментом є те, що ціна змінюється не просто у самого постачальника, а на ринку такого товару. Оскільки цього вимагає п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону: « …..зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку…».
  • Постачальник має довести і підтвердити, що коливання ціни відбувається саме на той товар, що є предметом договору про закупівлю.

У разі зменшення ціни за одиницю товару кількість товару залишають, як у договорі, а загальну суму – зменшують.

У разі збільшення ціни, кількість товару – зменшують. При цьому загальна сума договору має відповідати змінам щодо ціни і кількості.

Важливо пам’ятати, загальну суму договору про закупівлю можливо зменшувати, але не збільшувати.

Документи та органи, які можуть підтверджувати зміну ціни

Визначеного і конкретного переліку підтвердних документів та органів, які їх мають видавати, закупівельне законодавство не передбачило. Вважаємо, у кожному випадку це буде той документ, який підтверджує факт коливання ціни конкретного предмета закупівлі.

І так, документом, який підтвердить коливання цін може бути довідка відповідного органу, який має повноваження моніторити ціни на конкретний товар, визначати зміни в цінах на такий товар. Або – експертний висновок про зміну цін таких товарів на ринку.

А у випадку зниження цін на товар, постачальник за договором може надати документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку в бік зменшення.

Та за аналізом законодавства, визначили кілька можливих суб’єктів надання інформації щодо підтвердження коливання ціни на товар:

Державна служба статистики України, яка організовує і проводить статистичні спостереження. А крім того, з 2014 на неї покладено й функції з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку.

Державне підприємство «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків». ДП здійснює цінову експертизу зовнішньоекономічних договорів, якщо загальна вартість послуг, робіт, прав інтелектуальної власності за договором перевищує 50 000,00 євро або еквівалент цієї суми в іншій валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, на день укладення договору, та товарну експертизу цінових умов експортних/імпортних договорів. Також відповідні цінові/товарні експертизи підприємство проводить на замовлення суб’єктів господарської діяльності.

Торгово-промислова палата України. Надає у межах повноважень послуги щодо цінової інформації (для митного оформлення; для тендерних комісій різних галузей економіки, у повній відповідності з нормативно-правовою базою з питань публічних закупівель; трансфертного ціноутворення).


Варіанти розрахунку 10%

У залежності від коливання ціни товару на ринку протягом дії договору, сторони можуть вносити зміни декілька разів у частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10%. Але щоразу мають врахувати попередні зміни, що в сукупності може перевищувати 10 % від ціни за одиницю товару, визначеної на день укладання договору, але за умови, що це не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі.

Тобто, коли сторони укладають додаткову угоду вперше, то зміну ціни в межах 10% відраховують від ціни, зазначеної у первинному договорі. У послідуючих додаткових угодах 10% зміну ціни відраховують від ціни з урахуванням змін, внесених попередніми додатковими угодами.

Таким чином, попередня ціна у додатковій угоді буде розрахунковою для кожної наступної зміни.

Також зазначимо, що у 2016 МЕРТУ надавало роз’яснення щодо
зміни істотних умов договору про закупівлю, лист 27.10.2016 № 27.10.2016.

похожие новости

Блог
З 2020-го замовників очікує не лише збільшення розмірів штрафу до максимуму 170 тис грн., а й розширення кількості випадків, коли керівників, службових осіб замовників чи уповноважених, можуть бути притягнути до відповідальності. Олег Кушнір, головний редактор журналу «Консалт Інфо» систематизував норми нової редакції закону «Про публічні закупівлі» щодо цього.
Блог
У статті даємо аналіз листа Мінекономіки 3304-04/40135-06 від 01.10.2019
Блог
Читайте поради для участі в тендері й інші важливі актуальні питання щодо використання електронного майданчика.