Назад до каталогу статей
Новини

ЗМІНИ В ОРЕНДІ ДЕРЖАВНОГО ТА КОМУНАЛЬНОГО МАЙНА: нові можливості для орендарів, продовження дії укладених договорів оренди та інші важливі питання

10 Лютого 2020

Новий закону «Про оренду державного та комунального майна». Електронні аукціони системи Прозоро.Продажі. Договір про оренду державного та комунального майна

Нова ера публічних онлайн аукціонів, що дає  повноцінні та рівні можливості для орендарів, вже в дії. Так, першого лютого почав діяти новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Він говорить про те, що  оренда державного та комунального майна здійснюється в дворівневій електронній торговій системі, тобто виключно через систему Prozorro.Продажі.

Пошук оголошення про оренду майна 

Ринок відійде від пошуку в ЗМІ чи інших джерелах оголошення про оренду майна. Тепер вся інформація про це буде в одній системі - Prozorro.Продажі. Вона є доступна та вільна у користуванні. Покупцю потрібно буде тільки зареєструватися у системі через електронний майданчик.  І через пошук віднайти потрібні об’єкти.

Визначення переможця аукціону та нові можливості учасників

Відтепер переможець аукціону оренди державного майна буде відомим тільки після оприлюднення системою Прозоро.Продажі електронного протоколу продажу (одразу після завершення електронному аукціону). Ніякого фізичного пливу зі сторони учасників, не буде. Так, наприклад, посадова особа не може вже вивчати документи потенційного орендаря і вирішувати щодо нього допуск до участі в аукціоні. Оскільки кваліфікація учасників відбуватиметься лише після аукціону, коли визначений переможець з найвищою орендною ціною. А до аукціону з підготовкою документів допомагатиме електронний майданчик, через який учасник прийматиме участь в аукціоні.

Також з початком введення нових правил проведення оренди комунального та державного майна, ліквідують комісію, яка проводила до цього конкурси.

Обмеження права посадових осіб на втручання в оренду майна

Окрім згаданого, посадові особи не зможуть тепер обмежувати цільові призначення, за якими підприємці можуть використовувати орендне майно, крім освітнього, медичного, соціально-культурного або спортивного призначення. Так, в оголошенні про оренду майна буде інформація про те, що переможець зможе використовувати майно за не забороненим законодавством цільовим призначенням.

Отримання майна поза аукціоном

Отримання майна поза межами аукціону тепер буде дещо складнішою. Так, якщо процедура передачі майна поза конкурсом розпочата за старими правилами, але станом на 1 лютого рішення про передачу майна без конкурсу не має, усі попередні дії для його отримання не чинні. І після 1 лютого усі потенційні орендарі, які мали право на його отримання без конкурсу відповідно до попередніх правил, мають упевнитися, що відповідають новим вимогам.

До того ж, потенційні орендарі, які бажають орендувати майно без аукціону, можуть обрати необхідний об'єкт  виключно з Переліку ІІ типу. Це перелік, який містить лише ті об'єкти, що можуть віддаватись в оренду без аукціону. Всі інші об'єкти мають орендуватись через електронний аукціон та містяться у переліку І типу.

Кого позбавили права отримати майно поза конкурсом

За новим порядком оренди державного та комунального майна у системі Прозорро.Продажі, позбавили право на отримання майна без аукціону:

  • громадські організації ветеранів для діяльності іншої, ніж для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів;
  • громадські організації осіб з інвалідністю;
  • підприємства у сфері культури і мистецтв приватної форми власності.

За якими підприємствами, організаціями залишили право отримання держмайна поза аукціоном

Громадські організації, які зберігають таке право (наприклад, громадські організації у сфері культури і мистецтв). Такі учасники мають надавати додаткові документи для отримання майна без аукціону згідно із переліком, що затверджує Уряд.

Строк оренди майна з 1 лютого

Мінімальний строк оренди державного або комунального майна – 5 років. У разі, договір оренди, укладено на цей строк чи менше, за аукціоном в Прозорро.Продажі, він  не засвідчується нотаріально.

УВАГА
Договори оренди державного майна продовжитимуться за правилами, які існували до дати набрання чинності новим законом.

Продовження дії укладених договір оренди

Після затвердження Урядом відповідного переліку лише на відкритих аукціонах у системі прозоро зможуть продовжувати договори оренди державного майна, які продовжуються не в перший раз або які продовжуватимуться вперше за умови, що строк оренди за такими договорами перевищує 5 р.

Орендарі, які мають право на отримання майна без аукціону за новим Законом, а також ті, які надають соціально важливі послуги відповідно до затвердженого Урядом переліку, зможуть продовжувати договори оренди без проведення аукціону.

За новим закону чинні орендарі матимуть переважне право продовжити свої договори, за умови що вони візьмуть участь в аукціоні й запропонують ту саму суму, яку пропонуватиме за оренду майна інший потенційний орендар. Інший потенційний орендар, який запропонував більше, ніж може сплатити чинний орендар, повинен, до моменту укладання нового договору, компенсувати чинному орендарю вартість невід’ємних поліпшень, які той зробив на об’єкті оренди.

За інформацією Держфондмайна

схожi новини

Новини
В електронному каталозі Прозорро Маркет для замовників з'явиться можливість завантажувати проєкти договорів та використовувати готові шаблони договорів
Новини
В системі Прозорро.Продажі та E-Tender оголошені перші аукціони з продажу непрацюючих кредитів державного банку АБ “Укргазбанк”. Це продаж прав вимог за кредитними договорами, що забезпечені заставою (іпотекою), а придбати їх можуть лише фінансові установи.
Новини
До уваги замовників! Внесли зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну № 309. Прокоментували, що саме замовнику врахувати