Інструкція щодо нарахування ПДВ на орендні платежі

Інструкція щодо нарахування ПДВ на орендні платежі

Відповідно до п. 3.1. Примірного договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 820, нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.п. «б» п. 185.1 ПКУ операції платників ПДВ з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об’єктом обкладення ПДВ.

Не є об’єктом обкладення ПДВ (згідно з п.п. 196.1.15 ПКУ) операції з оплати орендних або концесійних платежів за договорами оренди або концесії держмайна, якщо:

  • в оренду надається цілісний майновий комплекс (ЦМК) державного або комунального підприємства (його структурного підрозділу);
  • орендодавцями або концесієдавцями за договором виступають органи державної влади або органи місцевого самоврядування;
  • платежі згідно із законом перераховуються до державного бюджету України або місцевого бюджету.

У разі недотримання хоча б однієї з перелічених умов операція зі сплати орендної плати за надане в оренду державне чи комунальне майно підлягає обкладенню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20% (лист ДФСУ від 03.02.2016 р. № 2216/6/99-99-19-03-02-15).

Водночас, платежі за оренду державного чи комунального майна підлягають розподілу між бюджетом та балансоутримувачем такого майна. В договорі зазначають пропорції розподілу, які повинен враховувати орендар під час перерахування орендних платежів (зазвичай, за розподіл орендної плати відповідає саме орендар). 

Проте,  послуги з надання орендодавцем державного та комунального майна в оренду є об’єктом оподаткування ПДВ, незалежно від того, чи розподіляє орендар суму орендної плати між бюджетом та балансоутримувачем, чи перераховує її в бюджет або на рахунок балансоутримувача в повному обсязі. Тому, ПДВ нараховується на повну суму, незалежно від того, як саме врегульовано питання розподілу орендної плати у договорі. Податкову накладну на повну суму завжди виписуватиме балансоутримувач.

Перерахування орендних платежів здійснюється наступним чином:

орендар перераховує балансоутримувачу частку орендного платежу + ПДВ на цю частку;

до бюджету орендар перераховує частку орендного платежу без урахування ПДВ. А ПДВ, що припадає на такий «бюджетний» платіж, орендар окремим платежем перераховує балансоутримувачу.

Приклад 1. Підприємство за договором, укладеним з регіональним відділенням ФДМУ, орендує приміщення. Згідно з договором орендна плата становить 10000 грн., крім того, ПДВ 20 % — 2000 грн. (операція не підпадає під пільгу, передбачену п.п. 196.1.15 ПКУ). Перерахуванню до бюджету підлягає 70 % орендної плати. Розподіл між держбюджетом та держпідприємством-балансоутримувачем здійснює орендар.

У такому разі орендар здійснює плату за орендні послуги трьома платежами:

1) до бюджету — у сумі 70 % орендної плати (10000 грн. х 70 % = 7000 грн.);

2) підприємству-балансоутримувачу — у сумі ПДВ з 70 % орендної плати, перерахованої до бюджету (7000 грн. х 20 % = 1400 грн.);

3) підприємству-балансоутримувачу — у сумі 30 % орендної плати з урахуванням ПДВ (3000 грн. + (3000 грн. х 20 %) = 3600 грн.).

Крім того, на орендну плату нараховується ПДВ незалежно від того, чи є балансоутримувач чи орендодавець платником ПДВ. ПДВ по суті нараховується завжди крім операцій, визначених п. 196.1.15 ПКУ. Разом з тим, комісія майданчика вираховується з річної орендної плати за договором з ПДВ. 

Потрібна допомога?
Залиште свій номер телефону. Ми обов'язково зателефонуємо