Англійський аукціон в Прозоро.Продажі: сила у простоті

На перший погляд класичний англійський аукціон, який застосовують у системі Прозорро.Продажі, виглядає доволі простим - перемагає той, хто запропонував найвищу ціну. Але, досвід показує, потрібно виробити стратегію участі в торгах та добре розібратися з процедурою, щоб непродумані рішення не завадили перемозі.

Англійський аукціон в Прозоро.Продажі: сила у простоті

Від оголошення аукціону в Прозорро. Продажі до подання закритої цінової пропозиції 

Аукціон з продажу активу у системі Прозорро.Продажі оголошує організатор торгів. Він вносить у систему всі необхідні дані про лот. В залежності від виду активу це можуть бути різні державні, муніципальні та, навіть, комерційні установи й організації.

Учасники можуть взяти участь в аукціоні Прозорро.Продажі лише через акредитований електронний майданчик.  Тому перше, що потрібно зробити - зареєструватись на майданчику.

У процедурі продажу (передачі в оренду) майна на аукціоні передбачено період прийому пропозицій від учасників. Його тривалість вказана  в оголошенні. Саме у цей період можна поставити запитання до організатора аукціону та виконати дії, які дозволять взяти участь в аукціоні. 

Після реєстрації на майданчику потрібно подати заявку на участь в аукціоні, сплатити реєстраційний та гарантійний внески та вказати свою закриту цінову пропозицію - початкову ставку.

Визначення початкової цінової пропозиції, один з  найважливіших моментів у класичному аукціоні.  Початкова цінова пропозиція є закритою - до того часу як розпочнеться аукціон ви не будете знати, які початкові ставки зробили ваші суперники. 

Початкова цінова пропозиція учасника має бути більшою ніж стартова ціна активу, яку встановив організатор аукціону. Чому важливий цей момент? Учасник, який зробить найвищу початкову ставку отримає так звану “перевагу останнього кроку” - в кожному раунді (доки братиме участь у торгах) він ходитиме останнім.

У день проведення аукціону, за 15 хвилин до його початку, вам потрібно буде зайти в свій особистий кабінет на майданчику Е-Тендер, знайти аукціон (у вкладці “Мої торги”) та натиснути кнопку “взяти участь в аукціоні”.

“To do list” - підготовка до участі в аукціоні на майданчику Е-Тендер:

 • зареєструватись на майданчику;
 • подати заявку на аукціон;
 • сплатити реєстраційний та гарантійний внески;
 • зробити початкову ставку;
 • зайти в особистий кабінет за 15 хвилин до початку аукціону;
 • знайти аукціон (вкладка “Мої торги”) натиснути кнопку “взяти участь в аукціоні”;
 • прийняти умови участі в аукціоні.

Торги 

Що треба знати про хід торгів:

 • торги складаються з трьох раундів (у вас є 3 ходи на підвищення ціни);
 • на ознайомлення з початковими ставками інших учасників дається 5 хвилин;
 • для того, щоб підвищити ставку (зробити свій хід ) у вас є 3 хвилини;
 • кожна наступна ставка учасника не може бути меншою ніж його попередня ставка плюс крок аукціону.

Після того як ви натиснете кнопку “взяти участь в аукціоні”, ви потрапите у модуль аукціону. Коли аукціон розпочнеться, ви побачите рейтингову таблицю з іншими учасниками. Тут буде встановлена черговість ходів учасників, в залежності від величини початкової цінової пропозиції. Ви зрозумієте чи є у вас “перевага останнього кроку” чи ні. Для ознайомлення з рейтинговою таблицею у вас буде 5 хвилин. 

Далі розпочнуться торги у три раунди. Завжди починає ходити учасник з найменшою ціновою пропозицією. Кожен учасник має 3 хвилини (в порядку черговості), щоб зробити свою ставку.

Під час кожного раунду ви може збільшити свою попередню ставку на суму, яка не менша ніж крок аукціону. Розмір мінімального кроку аукціону завжди вказаний в оголошенні.

В системі Е-Тендер, у полі, де потрібно ввести свою ставку, автоматично буде встановлено розмір вашої попередньої ставки плюс крок аукціону. Ви можете збільшувати цю цифру.

Дуже ймовірно, що вам потрібно буде зробити ставки, які значно перевищують крок аукціону. Наприклад, ви берете участь в аукціоні і маєте лише одного суперника. Організатор аукціону визначив, що початкова вартість активу становить 100 тис. гривень, а крок аукціону 1000 грн. Ваша закрита цінова пропозиція була 110 тис. гривень. Але, виявилось, що  пропозиція іншого учасника становить 150 тис. грн.  Відповідно, щоб перебити його ставку вам у першому раунді потрібно зробити крок 150 тис. грн + 1 грн. або більше. Якщо ви зробите мінімально можливу ставку, то ваш конкурент у першому раунді може підвищити свою ставку рівно на крок аукціону (до 151 тис. гривень) і залишитися фаворитом.

У другому раунді вам потрібно буде зробити вже ставку 151001 гривень. Або більше. Якщо ви не зробили більшу ставку, то ваш суперник знову підвищує на 1000 грн. до 152000 грн.

Третій раунд - момент істини. Очевидно, що для учасника, який не має “переваги останнього кроку” неможливо перемогти в аукціоні піднімаючи ставку на незначну суму.

Для  перемоги необхідно вказати максимальну ціну за яку ви розраховували купити цей актив. Можливо, така ціна виявиться занадто високою для вашого суперника і він відмовиться від боротьби. Максимальну ціну для себе, очевидно, слід визначити ще до початку аукціону.

Крім того, якщо в аукціоні беруть участь більше ніж два учасники, то варто поборотися за друге місце. Можливо, ви не станете переможцем, вказавши навіть максимальну рентабельну для вас ціну за актив. Проте, далі буде етап кваліфікації. І якщо ваш суперник її не пройде, то переможцем стає учасник, який зайняв друге місце.  

Відзначимо, що третє місце вже не відіграє жодної ролі. Відповідно до Порядку відчуження об’єктів державної власності, що затверджений Постановою КМУ № 884 від 23 жовтня 2019 р., якщо переможець аукціону, а потім і учасник, який зайняв друге місце, відмовляються підписувати протокол про результати електронного аукціону або договір купівлі-продажу майна - аукціон вважається таким, що не відбувся.

Англійський аукціон на прикладі приватизації готелю «Дніпро»

В аукціоні Прозорро.Продажі з приватизації готелю «Дніпро» у Києві взяли участь 29 учасників, але основна боротьба точилися між п’ятіркою «лідерів», які зробили найвищі ставки вже на етапі подання закритих пропозицій.  На малюнках показані лише п’ять найвищих ставок у кожному раунді.

Аукціон відбувся 15 липня 2020 року. Кожний раунд тривав приблизно півтори години.  


Стартова ціна об’єкта:

80 923 400 гривень (без ПДВ)

Крок аукціону: 

 809 234 гривень

Розмір гарантійного внеску: 

8 092 340 гривень

Розмiр реєстраційного внеску:

944,6 гривень


В цій ілюстрації ми використовуємо реальні ставки учасників.

Як торгувались з готель «Дніпро»

1

Сподіваємось, що наш приклад допоможе вам заздалегідь продумати власну стратегію участі в аукціоні. Вам, також, завжди готові допомогти менеджери майданчика Е-Тендер.

Якщо виникають будь-які запитання щодо участі в аукціоні або роботи на майданчику, звертайтеся до нас і отримайте безкоштовну консультацію:

0 800 30 07 05

support-auction@e-tender.ua

Потрібна допомога?
Залиште свій номер телефону. Ми обов'язково зателефонуємо