ГОЛЛАНДСЬКИЙ АУКЦІОН: продати можна все

У голландських аукціонах, на відміну від англійських, відбувається зниження ціни. Отже, на такому аукціоні можна, справді, дешево придбати той чи інший актив. Пропонуємо вам розібратись, як працює цей механізм

ГОЛЛАНДСЬКИЙ АУКЦІОН: продати можна все

Підготовка до аукціону

Взяти участь в аукціоні Prozorro.Продажі можна лише через акредитований електронний майданчик.  Тому перше, що потрібно зробити - зареєструватись на майданчику E-Tender. Після реєстрації на майданчику потрібно подати заявку на участь в аукціоні, сплатити реєстраційний та гарантійний внески.

У системі Прозорро.Продажі голландський гібридний аукціон має таку повну назву: аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій. Початкова ціна, день та час проведення голландського аукціону вказані на сторінці оголошення про електронні торги.

“To do list” - підготовка до участі в аукціоні на майданчику Е-Тендер:

 • зареєструватись на майданчику;
 • подати заявку на аукціон;
 • сплатити реєстраційний та гарантійний внески;
 • зайти в особистий кабінет за 15 хвилин до початку аукціону;
 • знайти аукціон (вкладка “Мої торги”) натиснути кнопку “взяти участь в аукціоні”;
 • прийняти умови участі в аукціоні.

Етапи голландського гібридного аукціону

Що треба знати про голландський гібридний аукціон:

 • всі аукціони починаються у визначений проміжок часу з 9:30 до 10:00 і завершуються до 17:00
 • етап автоматичного зниження ціни триває не довше 6 годин 45 хвилин (залежить від моменту зупинення одним із учасників зниження ціни);
 • ціна може знизитись не нижче ніж 20% стартової вартості активу (але бувають виключення);
 • аукціон складається з трьох етапів: 
 1. автоматичне зниження ціни, 
 2. подання закритих пропозицій,  
 3. подання остаточної відкритої пропозиції;
 • голландський аукціон відбудеться навіть тоді, коли на один лот прийде всього один покупець.

Розглянемо окремо кожний етап голландського аукціону. 

1 етап: автоматичне зниження ціни

Цей етап ще називають голландським. Під час проведення голландського аукціону у системі Прозорро.Продажі початкова ціна лоту покроково знижується автоматично зі 100 до 20 відсотків вартості.

Процедура триває протягом 6 годин 45 хвилин від свого початку. Цей час розбиваються на 80 рівних проміжків - кроків. Спливає час кроку - ціна автоматично зменшується на 1%. Зниження ціни відбувається до моменту поки один з учасників не натисне кнопку “придбати”. 

Учасник, який зупинив голландський етап, отримує так зване переважне право назвати остаточну ціну активу на заключному, третьому етапі.

Цей етап  має завершитись до 16:45. Якщо ніхто з учасників не зупинив зниження ціни - аукціон не відбувся. Якщо ціну зупинено - розпочинається другий етап.

2 етап: подання учасниками закритих цінових пропозицій

На другому етапі відбуваються торги на підвищення. Зареєстровані в аукціоні учасники мають право подати свої закриті цінові пропозиції (учасник не бачить ставок, які роблять його суперники) . Кожний учасник робить лише одну ставку. Щоб зробити ставку у учасника буде 10 хвилин.

Така пропозиція має перевищувати ставку, на якій зупинилось автоматичне покрокове зниження ціни, щонайменше на один крок аукціону. У такий спосіб учасники починають боротися за актив між собою. Переможцем другого етапу стає той хто в закритій пропозиції вказав найвищу суму.

3 етап: подання відкритих цінових пропозицій 

Далі розпочинається завершальний етап, на якому реалізується переважне право учасника, що зупинив голландський етап. Він робить остаточну ставку. Зробити її потрібно протягом 5 хвилин. За регламентом системи Прозоро.Продажі ставка такого учасника повинна щонайменше на один крок аукціону перевищувати максимальну закриту цінову пропозицію, яка була зроблена на другому етапі аукціону.

Якщо учасник з переважним правом не підвищує ціну - актив відходить переможцю другого етапу.

Голландський аукціон, на реальному прикладі

Для прикладу ми обрали найдорожчий (станом на грудень 2020 року) за оголошеною початковою ціною завершений голландський аукціон у системі Прозорро.Продажі - продаж 100% акцій ПрАТ "Новороздільське гірничо-хімічне підприємство "Сірка". Аукціон відбувся 10 грудня 2018 року. За актив змагались 2 учасники. 

Хід аукціону:

 • Стартова ціна активу:  88,1 млн  гривень
 • 1 етап: автоматичне зниження ціни було зупинено на позначці 15 млн 147 тис 825 гривень Учасником А.
 • 2 етап: Учасник В  зробив закриту цінову пропозицію  - 15 млн 148 тис 825 гривень.
 • 3 етап: Учасник А  переважне право назвати остаточну ціну активу  - 16 млн 040 тис 000 гривень.

Голландський аукціон, як складова схеми аукціонів

У системі Прозорро.Продажі застосовують два види аукціонів: англійські - на підвищення ціни та голландські - на пониження. 

Активи (державне та комунальне майно, необроблена деревина, об'єкти малої приватизації тощо) у Прозорро.Продажі продають (передають в оренду) за наступною схемою:

 1. Перший англійський аукціон (стартова ціна активу встановлюється організатором аукціону);
 2. Другий англійський аукціон (стартова ціна активу знижена на 50%);
 3. Голландський аукціон (торг на пониження стартової ціни активу, яка вже  знижена на 50%).

Голландський аукціон це вже, як правило, третя спроба продати актив. Його оголошують, якщо класичні англійські аукціони не відбулися. Про англійський аукціон можна прочитати тут.

Якщо виникають будь-які запитання щодо участі в аукціоні або роботи на майданчику, звертайтеся до нас і отримайте безкоштовну консультацію:

 (044) 390 52 46, (067) 223 11 93

support-auction@e-tender.ua

Потрібна допомога?
Залиште свій номер телефону. Ми обов'язково зателефонуємо