ГОЛЛАНДСЬКИЙ АУКЦІОН ПРОЗОРРО,ПРОДАЖІ: продати можна все

У голландських аукціонах, на відміну від англійських, відбувається зниження ціни. Отже, на такому аукціоні можна придбати той чи інший актив дешевше від ринкової ціни. Пропонуємо вам розібратись, як працює цей механізм

ГОЛЛАНДСЬКИЙ АУКЦІОН ПРОЗОРРО,ПРОДАЖІ: продати можна все

Підготовка до аукціону

Взяти участь в аукціоні Prozorro.Продажі можна лише через акредитований електронний майданчик. Перше, що потрібно зробити - зареєструватись на E-Tender. Після реєстрації потрібно подати заявку на участь в аукціоні, сплатити реєстраційний та гарантійний внески.

У системі Прозорро.Продажі голландський гібридний аукціон має таку повну назву: аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій. Початкова ціна, день та час проведення голландського аукціону вказані на сторінці оголошення про електронні торги.

“To do list” - підготовка до участі в аукціоні на майданчику Е-Тендер:

 • зареєструватись на майданчику;
 • подати заявку на аукціон;
 • сплатити реєстраційний та гарантійний внески;
 • зайти в особистий кабінет за 15 хвилин до початку аукціону;
 • знайти аукціон (вкладка “Мої торги”) та натиснути кнопку “взяти участь в аукціоні”;
 • прийняти умови участі в аукціоні.

Етапи голландського гібридного аукціону

Що треба знати про голландський гібридний аукціон:

 • всі аукціони починаються у визначений проміжок часу з 9:30 до 10:00 і завершуються до 17:00
 • етап автоматичного зниження ціни триває не довше 6 годин 45 хвилин (залежить від моменту зупинення одним із учасників зниження ціни);
 • ціна може знизитись не нижче ніж 20% стартової вартості активу (але бувають виключення);
 • аукціон складається з трьох етапів: 
 1. автоматичне зниження ціни, 
 2. подання закритих пропозицій,  
 3. подання остаточної відкритої пропозиції;
 • голландський аукціон відбудеться навіть тоді, коли на один лот прийде всього один покупець.

Розглянемо окремо кожний етап голландського аукціону. 

1 етап: автоматичне зниження ціни

Цей етап ще називають голландським. Під час проведення голландського аукціону у системі Прозорро.Продажі початкова ціна лоту покроково знижується автоматично зі 100 до 20 відсотків вартості.

Процедура триває протягом 6 годин 45 хвилин від свого початку. Цей час розбиваються на 80 рівних проміжків - кроків. Спливає час кроку - ціна автоматично зменшується на 1%. Зниження ціни відбувається до моменту поки один з учасників не натисне кнопку “придбати”. 

Учасник, який зупинив голландський етап, отримує так зване переважне право назвати остаточну ціну активу на заключному, третьому етапі.

Перший етап має завершитись до 16:45. Якщо ніхто з учасників не зупинив зниження ціни - аукціон не відбувся. Якщо ціну зупинено - розпочинається другий етап.

2 етап: подання учасниками закритих цінових пропозицій

На другому етапі відбуваються торги на підвищення. Зареєстровані в аукціоні учасники мають право подати свої закриті цінові пропозиції (учасник не бачить ставок, які роблять його суперники). Кожний учасник робить лише одну ставку - на це передбачено 10 хвилин.

Пропозиція учасника має перевищувати ставку, на якій зупинилось автоматичне покрокове зниження ціни, щонайменше на один крок аукціону. У такий спосіб учасники починають боротися за актив між собою. Переможцем другого етапу стає той, хто в закритій пропозиції вказав найвищу суму.

3 етап: подання відкритих цінових пропозицій 

Далі розпочинається завершальний етап, на якому реалізується переважне право учасника, що зупинив голландський етап. Він робить остаточну ставку. Зробити її потрібно протягом 5 хвилин. За регламентом системи Прозоро.Продажі ставка такого учасника повинна щонайменше на один крок аукціону перевищувати максимальну закриту цінову пропозицію, яка була зроблена на другому етапі аукціону.

Якщо учасник з переважним правом не підвищує ціну - актив відходить переможцю другого етапу.

Голландський аукціон, на реальному прикладі

Для прикладу ми обрали найдорожчий (станом на грудень 2020 року) за оголошеною початковою ціною завершений голландський аукціон у системі Прозорро.Продажі - продаж 100% акцій ПрАТ "Новороздільське гірничо-хімічне підприємство "Сірка". Аукціон відбувся 10 грудня 2018 року. За актив змагались 2 учасники. 

Хід аукціону:

 • Стартова ціна активу:  88,1 млн  гривень
 • 1 етап: автоматичне зниження ціни було зупинено на позначці 15 млн 147 тис 825 гривень Учасником А.
 • 2 етап: Учасник В  зробив закриту цінову пропозицію  - 15 млн 148 тис 825 гривень.
 • 3 етап: Учасник А  переважне право назвати остаточну ціну активу  - 16 млн 040 тис 000 гривень.

Голландський аукціон, як складова схеми аукціонів

У системі Прозорро.Продажі застосовують два види аукціонів: англійські - на підвищення ціни та голландські - на пониження. 

Активи (державне та комунальне майно, необроблена деревина, об'єкти малої приватизації тощо) у Прозорро.Продажі продають (передають в оренду) за наступною схемою:

 1. Перший англійський аукціон (стартова ціна активу встановлюється організатором аукціону);
 2. Другий англійський аукціон (стартова ціна активу знижена на 50%);
 3. Голландський аукціон (торг на пониження стартової ціни активу, яка вже  знижена на 50%).

Голландський аукціон це вже, як правило, третя спроба продати актив. Його оголошують, якщо класичні англійські аукціони не відбулися. Про англійський аукціон можна прочитати тут.

Якщо виникають будь-які запитання щодо участі в аукціоні або роботи на майданчику, звертайтеся до нас і отримайте безкоштовну консультацію:

 0 800 30 07 05, support-auction@e-tender.ua

Потрібна допомога?
Залиште свій номер телефону. Ми обов'язково зателефонуємо