На порядок укладення договору про закупівлю в Prozorro за результатами торгів розповсюджуються норми Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених законом України «Про публічні закупівлі».
Укладення договору про закупівлю за проведених торгів, є завершальною стадією всього процесу проведення процедури закупівлі. Замовнику та учаснику – переможцю процедур закупівель, варто бути уважними на цій стадії та приділити максимальну увагу питанню укладення договору, оскільки від цього залежить як цей договір буде виконуватись, чи може він в подальшому бути визнаний недійсним і т.д.
Також, від того, які умови договору будуть прописані при його підписанні ( в т. ч. і штрафні санкції) багато в чому залежить ефективність виконання договору.
Строки укладання договору про закупівлю.
Законом «Про публічні закупівлі» передбачені такі строки для укладення договору про закупівлю:
Відкриті торги - договір по даній процедурі укладається не раніше ніж через 10 календарних днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю та не пізніше ніж через 20 (двадцять) календарних днів з дня прийняття рішення Замовником про намір укласти договір про закупівлю.
Переговорна процедура – Замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівлі у строк:
- не раніше ніж через 10 календарних днів (п’ять календарних днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої ст.35, а також у разі закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв’язку, поштових марок та маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування) з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір;
- не пізніше 35 календарних днів (20 календарних днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої статті 35, а також у разі держзакупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв’язку, поштових марок та маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування) з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.
Допорогові закупівлі
«Порядком здійснення допорогових закупівель» передбачений такий строк для укладання договору:
- договір за результатами цієї закупівлі підписується між Замовником та Переможцем не раніше ніж через 2 робочих дні після оприлюднення рішення про Переможця закупівлі, але не пізніше ніж 30 календарних днів після закінчення строку подання пропозицій.
Державні закупівлі для потреб оборони
- В закупівлях, які регулюються законом «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», передбачений такий строк укладання договору про закупівлю
- договір укладається у строк не раніше ніж через чотири робочі дні та не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Важливо: у торгах, які регулюються законом «Про публічні закупівлі» у разі наявності скарги по процедурі закупівлі до органу оскарження (АМКУ) перебіг строків для укладення договору зупиняється, до моменту винесення органом оскарження рішення по скарзі.
Внесення змін до умов договору.
Закон містить загальне правило, що істотні умови договору не повинні змінюватись після його підписання до виконання зобов’язань сторонами його умов, та містить вичерпний перелік з 8-ми підстав для внесення змін до договору про закупівлю, які зазначені в ч. 4 ст. 36 закону.
Також варто зазначити, що при цьому, закон не містить обмежень щодо внесення змін до неістотних умов договору про закупівлю.
Для внесення змін до договору про закупівлю потрібно:
- мати документи щодо підтвердження таких змін;
- належно оформити внесення змін до договору;
- правильно вибрати підставу для внесення змін.
Зміна ціни – одна з найчастіших підстав змін умов договору. У цьому випадку, замовнику та учаснику на стадії укладення договору важливо правильно прописати порядок (механізм) зміни ціни предмета закупівлі, а також, мати підтвердження даних змін (наприклад, що ціна предмета закупівлі має валютну складову).
Також, Законом передбачено, що договір можна продовжувати на наступний календарний рік на строк, достатній для проведення процедури закупівлі в новому році, та в обсязі, що не перевищує 20% від загальної суми договору, якщо видатки на цю мету затверджені в установленому законом порядку.
Відмова від підписання договору.
У разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю замовник відхиляє тендерну пропозицію цього учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув. При цьому, у разі якщо умовами документації було передбачено надання тендерного забезпечення пропозиції, то таке забезпечення цьому учаснику не повертається.