Історія створення Prozoro
Система публічних електронних закупівель Prozorro виникла під час здійснення Реформи державних закупівель. Офіційний слоган реформи: «Всі бачать все».
Метою впровадження Реформи було викорінення та системне запобігання корупції, підвищення прозорості процесу здійснення закупівель, перехід на електронний товарооборот, уникнення дискримінації заявок учасників, широке залучення громадськості, запровадження електронного аукціону, який передбачає автоматичну оцінку поданих пропозицій.
Суть реформи полягає в максимальній прозорості та доступності процесу закупівель, взаємодії влади, бізнесу та громадськості. Так, після закінчення тендеру, в електронній системі можна побачити всю інформацію стосовно поданих пропозицій учасників, рішень тендерної комісії замовника, всі кваліфікаційні документи, оприлюднений договір та інші документи. Ця інформація знаходиться у відкритому доступі завдяки модулю аналітики та може бути використана для моніторингу процесу закупівель.
Закон України «Про публічні закупівлі» запровадив обов’язковість проведення публічних електронних процедур закупівель у два етапи:
I етап був реалізований з 01.04.2016 р. і впровадив обов’язковість проведення електронних закупівель для головних розпорядників коштів та монополістів.
II етап розпочався з 01.08.2016 р. і зобов'язав всіх замовників здійснювати електронні закупівлі через Систему Прозорро.
ДП «ПРОЗОРРО».
Контроль за функціонуванням Системи покладений на ДП “ПРОЗОРРО”, яке засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Попередником ДП “ПРОЗОРРО” був ДП “Зовнішторгвидав України”. ДП “ПРОЗОРРО” є власником центральної бази даних ProZorro і відповідає за навчально-консультаційну, технічну і маркетингову підтримку системи публічних закупівель.
Структура ProZorro.
В систему електронних закупівель входять веб – портал (Центральна база даних) уповноваженого органу Prozorro, та комерційні авторизовані електронні майданчики.
Ця система забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, та обмін інформацією, функціонування та документообіг між всіма ланками системи.
На даний момент система Prozorro стала невіддільною частиною державних закупівель. Згідно даних веб – порталу, ринок публічних закупівель у 2016 році склав близько 300 млрд гривень.
Принципи роботи Системи Prozorro.
Між майданчиками та Центральною базою даних (ЦБД) забезпечений автоматичний обмін інформацією та документами в електронному вигляді. Функція електронних майданчиків полягає в наданні доступу користувачам до системи.
Для здійснення закупівель та участі в торгах замовники та учасники реєструються на електронних майданчиках. Замовник створює закупівлю на будь-якому електронному майданчику, попередньо зареєструвавшись на ньому. Після розміщення, закупівля автоматично дублюється на всіх інших майданчиках та в ЦБД
Реєстрація на майданчику
Закон дозволяє брати участь у процедурі закупівлі майже всім охочим, які мають статус фізичної або юридичної особи.
Замовники та учасники можуть зареєструватися та взяти участь в аукціоні на одному з авторизованих майданчиків.
Замовники користуються системою безкоштовно.
Участь постачальників у публічних закупівлях є платною. Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» плата стягується за подання тендерних пропозицій, тобто лише в разі реальної участі у торгах. Реєстрація ж на електронному майданчику безплатна.
За подання учасником тендерної пропозиції, оператором авторизованого електронного майданчика справляється плата в залежності від вартості закупівлі, а саме:
Очікувана вартість предмету закупівлі, грн | Сплата за подання тендерної пропозиції |
До 20000,00 грн. | 17 грн. |
До 50000,00 грн. | 119 грн. |
До 200000,00 грн. | 340 грн. |
До 1 000000,00 грн. | 510 грн. |
Від 1000000,00 грн. | 1700 грн. |
У разі скасування торгів або визнання їх такими, що не відбулися -- до моменту розкриття тендерних пропозицій, учаснику, повертається плата оператором авторизованого електронного майданчика.
Аукціон
Наступним етапом після реєстрації та подання тендерної пропозиції є участь в аукціоні. Окрім зареєстрованих учасників за ходом аукціону в онлайн-режимі можуть спостерігати й інші користувачі Системи через ЦБД або електронний майданчик.
Аукціони Прозорро – реверсивні, тобто ціна знижується з кожним раундом.
Від початку аукціону система бере 5 – ти хвилинну перерву до початку першого раунду. В цей час можна побачити кількість учасників аукціону та їх початкові ставки, але без назви учасників. Відповідно цінові пропозиції є анонімними та чергуються від мінімальної до максимальної.
Аукціон проходить у три раунди. Першим змінює ціну учасник з найвищою ціною. Він може зменшити свою пропозицію (не менше, ніж на крок, який був вказаний в оголошенні про проведення торгів) або залишити її без змін.
У кожного учасника є 2 хвилини щоб змінити пропозицію, потім черга переходить до наступного учасника, якому також надається 2 хвилини для внесення змін. Потім система бере наступну, 2 - х хвилинну перерву, черговість пропозицій змінюється (від найбільшої до найменшої), і процес повторюється.
По завершенню третього раунду показуються результати аукціону - в цей момент розкриваються назви компаній - учасників та їх пропозиції на всіх раундах торгів.
По завершенню третього раунду відбувається оголошення результатів.
У разі проведення аукціону з багатолотової закупівлі, аукціон відбувається за кожним лотом окремо.