Назад до каталогу статей
Корисні статті

ЧОМУ ГОЛЛАНДСЬКІ АУКЦІОНИ СПРАЦЬОВУЮТЬ У ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ

14 Липень 2020

Голландський аукціон підтвердив свою ефективність у системі Prozorro.Продажі. Практичний досвід електронної платформи Е-Тендер доводить, що деякі видів активів продаються на голландських аукціонах швидше, а ціна продажу найбільш відповідає ринковій. Це вигідно як продавцеві, так і покупцю. Чому саме такий тип аукціону “вистрілює”?

Як визначити ринкову ціну активу

Чимало електронних торгів у системі Прозорро.Продажі проводять за допомогою класичного англійського аукціону на підвищення ціни. Але не завжди такі аукціони відбуваються. Чому? По деяким активам складно визначити ринкову ціну. Аукціон оголошують, а покупців немає. Торги відміняють, початкову ціну активу знижують, оголошують новий аукціон. Далі історія може повторитися. 

Голландський аукціон у системі Prozorro.Продажі значною мірою вирішує проблему, адже мінімальну ринкову ціну активу визначають самі учасники. Головним принципом такого аукціону є “торг” на пониження початкової ціни активу.

Етапи голландського аукціону

Взагалі то голландський аукціон складається з 3 етапів: на першому - учасники “торгуються” на зниження ціни,  на другому етапі - торг іде вже на підвищення ціни від визначеної на першому етапі, і лише на третьому етапі буде визначена остаточна вартість активу. Розглянемо уважніше кожен з цих етапів:

1 етап: покрокове зниження ціни

Під час проведення голландського аукціону у системі Прозорро.Продажі початкова ціна лоту покроково знижується автоматично зі 100 до 20 відсотків її балансової вартості.  Зменшення ціни відбувається через певні проміжки часу.  Уявімо, що торгується актив вартість якого складає 100 тис. грн. Отже, теоретично на першому етапі його ціна може знизитись до 20 тис. грн.

День та час проведення голландського аукціону вказано на сторінці оголошення про електронні торги. Аукціон стартує у визначений час і триває протягом 6 годин. Шість  годин аукціону розбиваються на 80 рівних проміжків часу - кроків. Як тільки спливає час певного кроку - ціна автоматично зменшується на 1%.  Для нашого умовного прикладу ціна буде знижуватись на 1 тис. грн. Зниження ціни відбувається, аж поки один з учасників не натисне кнопку “придбати”. Таке рішення означає готовність учасника придбати лот за відповідну суму. Власне це і буде моментом фіксації мінімальної ціни на актив. Наприклад, ціна нашого умовного активу була зупинена одним із учасників на позначці 50 тис. грн. Одразу відзначимо, що учасник, який зупинив голландський етап, отримує значну перевагу назвати остаточну ціну активу на заключному, третьому етапі. Але спочатку має відбутися другий етап.

2 етап: подання учасниками закритих цінових пропозицій

На другому етапі відбуваються торги на підвищення. Зареєстровані в аукціоні учасники мають право подати свої закриті цінові пропозиції. Така пропозиція має перевищувати ставку, на якій зупинилось автоматичне покрокове зниження ціни, щонайменше на один крок аукціону. Тобто, якщо ціна активу на голландському етапі зупинилась на 50 тис. грн, то закрита пропозиція повинна бути не меншою за 51 тис. 

У такий спосіб учасники починають боротися за актив між собою. Переможцем другого етапу стає той хто в закритій пропозиції вказав найвищу суму. Наприклад, знайшовся учасник, який запропонував за актив 52 тис. грн.

3 етап: подання відкритих цінових пропозицій

Далі розпочинається завершальний етап, на якому реалізується переважне право учасника, що зупинив голландський етап. Він робить остаточну ставку. За регламентом системи Прозоро.Продажі ставка такого учасника також щонайменше на один крок повинна перевищувати максимально закриту цінову пропозицію. Власне вибір простий: або дати 53 тис. грн за актив і стати переможцем, або нічого не робити. Якщо учасник з переважним правом не підвищує ціну - актив відходить переможцю другого етапу.

Які обмеження щодо участі у голландського аукціону

На відміну від англійських аукціонів, голландський відбудеться навіть тоді, коли на один лот прийде всього один покупець. Тобто, обмежень щодо кількості учасників, немає. Гравцями такого аукціону можуть бути приватні особи та професійні представники ринку. Тут також немає обмежень.

Головною умовою участі в аукціоні – реєстрація на електронному майданчику. Наприклад, на Е-Тендер. Тільки зареєстровані користувачі можуть подавати свої пропозиції та робити таким чином ставки. Наступним важливим моментом є оплата гарантійного внеску в розмірі 5% балансової вартості лоту. Його радимо зробити заздалегідь, а от приєднатися до аукціону учасник зможе у день торгів.

Так, усі лоти, які організатор не продає після зниження ціни до 20% та завершення аукціону, об’єднують в колективні пули та знову пакетно подають на продаж через систему. На відміну від попередніх торгів, ціна пулу стартує вже з 20 відсотків і також має автоматичне пониження вартості.

Голландський аукціон показав свою ефективність в ході електронних торгів активами для яких важко визначити справедливу ринкову вартість. А також для продажу активів з низьким попитом.  Користувачі електронної платформи Е-Тендер все більше використовують такий механізм для продажу балансових та інших активів.

Щоб краще зрозуміти практичні аспекти проведення голландського аукціону в E-Tender, радимо вам переглянути відео.


Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Закупівлі через Prozorro Market набирають популярності. Придбати товари першого вжитку оперативно у час війни стало можливим саме завдяки електронному каталогу. Ми провели аналіз попиту та пропозиції, а також аргументували таку динаміку та навели плюси такого способу закупівлі для замовника
Корисні статті
Запрошуємо учасників на вебінар. Отримайте поради щодо складання тендерної пропозиції за вимогами Постанови № 1178 та підтвердження відсутності підстав для відмови у тендері
Корисні статті
10 наголосів про зміни до Постанови №1178, які замовнику слід знати